Назад

Освіта під час війни

Автор:
Олександра (Саша) Петрова
May 22, 2024

Починаючи з 24 лютого 2022 року, українська освіта зіткнулася з серйозними проблемами. У перші тижні після початку війни вся освітня діяльність в Україні була призупинена, оскільки люди зосередилися на забезпеченні власної безпеки та прийнятті критично важливих рішень щодо свого майбутнього. Протягом місяця після ескалації війни понад 4,3 мільйона українських дітей, що становить більше половини молоді країни, були змушені переїхати. З них понад 40% виїхали за межі України (ЮНІСЕФ, 2022).

Однак, незважаючи на переїзд і місяці адаптації до нової ситуації в Україні, освіта не повернулася до свого доконфліктного рівня. Багато дітей не змогли повернутися до своїх рідних шкіл, які стали об'єктами російських атак. Станом на квітень 2023 року 388 навчальних закладів були повністю зруйновані, а ще 2 383 зазнали пошкоджень (Міняйло, 2023). Ці цифри становлять 10% усіх навчальних закладів в Україні.

Для деяких студентів навчання відновилося очно, а для інших - онлайн. Однак воно залишається перерваним через війну, що триває. З 24 лютого 2022 року по 27 грудня 2023 року Україна зазнала 16 152 повітряних нальотів під час шкільних занять, кожен з яких тривав у середньому 57 хвилин (Air-alarms.in.ua, 2023). Щоб забезпечити безпеку учнів, їх евакуюють до бомбосховищ під час кожної повітряної тривоги. Хоча деякі школи пристосували свої сховища для продовження навчання, більшість змушені повністю припиняти заняття під час повітряної загрози. Навчальний процес також часто переривається через тривалі відключення електроенергії, спричинені російськими атаками на енергетичну інфраструктуру України.

Важливо також згадати про емоційний стан дітей та їхніх вчителів в Україні. Чимало людей переживають втрату членів сім'ї чи друзів, водночас усі живуть у тіні постійної загрози ракет, які можуть знищити їхні домівки та життя. Більшість з них мають близьких на лінії фронту, що призводить до підвищеного страху за їхню безпеку і благополуччя. Як наслідок, люди відчувають підвищений стрес, недосипання і надзвичайно високий рівень тривоги. Дослідження попередніх конфліктів свідчать, що приблизно 22% населення, ймовірно, матимуть певні психічні розлади внаслідок війни, що дорівнює приблизно 1,5 мільйонам українських дітей (World Vision Ukraine, 2022).

Діти, які переїхали, також стикаються зі значними психологічними проблемами, намагаючись адаптуватися до нового середовища, інтегруватися в нові школи через мовний бар'єр, надолужити пропущену освіту та впоратися з невизначеністю щодо свого майбутнього. За даними Save the Children (2022), 50% дітей віком до 16 років, які проживають за межами України, відчувають тривогу, а серед дітей старше 16 років ця цифра зростає до 78%.

Ці проблеми негативно впливають на успішність дітей у навчанні. Багато з них мають проблеми з концентрацією уваги, пам'яттю та мотивацією. Опитування ЮНІСЕФ (2023) показує, що більше половини вчителів помітили зниження рівня володіння учнями як рідною, так і іноземними мовами, а до 45% повідомляють про погіршення математичних навичок.

Школа "Світло" прагне надати українським дітям доступ до якісної освіти та сприятливого, відкритого середовища. Різноманітна навчальна програма "Світло" не лише заповнює прогалини у стандартній шкільній освіті, а й надає додаткові знання та навички, які зазвичай не охоплюються традиційною освітою. Більше половини наших учнів повідомляють, що спільнота "Світло" допомагає їм впоратися з тривогою. Половина з тих, хто взяв участь в опитуванні, кажуть, що вважають уроки у "Світло" цікавими і часом, коли вони забувають про війну. Навчання англійською мовою сприяє більш плавному переходу для учнів, які переїхали за кордон. "Світло" також співпрацює з різними компаніями та школами, щоб запропонувати нашим студентам додаткові можливості, такі як стипендії до британських та американських шкіл та участь у літніх програмах у Великій Британії та США.

Освіта під час війни є надзвичайно важливою. Наша мета - покращити добробут українських дітей сьогодні, а також підготувати їх до майбутнього, надавши навички та знання, необхідні для того, щоб стати громадянами світу. Якщо ви бажаєте підтримати "Світло" у нашому прагненні виховувати майбутніх лідерів, які сприятимуть відновленню України після нашої перемоги, будь ласка, перейдіть за посиланням, щоб зробити пожертву.

Список використаних джерел

Air-alarms.in.ua (2023). Статистика Повітряних Тривог В Україні - Вся Країна. [Онлайн] air-alarms.in.ua. Режим доступу: https://air-alarms.in.ua/?from=2022-02-24&to=2023-12-26#statistic [Доступно 27 груд. 2023].

Міняйло, Н. (2023). 10% Освітньої інфраструктури України постраждало від обстрілів Росії. Скільки збитків завдала РФ українській освіті - Forbes.ua. [Онлайн] forbes.ua. Режим доступу: https://forbes.ua/money/10-osvitnoi-infrastrukturi-ukraini-postrazhdali-vid-obstriliv-rosii-skilki-zbitkiv-nanesla-rf-ukrainskiy-osviti-20042023-13147 [Доступно 27 грудня 2023 р.].

Врятувати дітей (2022). Кожна друга дитина-біженець з України відчуває тривогу та занепокоєння щодо свого майбутнього. [Онлайн] Save the Children International. Режим доступу: https://www.savethechildren.net/news/one-two-refugee-children-ukraine-are-anxious-and-worried-about-their-future.

ЮНІСЕФ (2022). Понад половина дітей України вимушено покинула свої домівки після місяця війни - ЮНІСЕФ. [онлайн] www.unicef.org. Доступно за посиланням: https://www.unicef.org/ukraine/press-releases/more-half-ukraines-children-displaced-after-one-month-war [Доступно 27 грудня 2023].

ЮНІСЕФ (2023). Широкомасштабна втрата знань серед українських дітей, оскільки студенти вступають у четвертий рік переривання навчання - ЮНІСЕФ. [онлайн] www.unicef.org. Доступно за посиланням: https://www.unicef.org/ukraine/en/press-releases/widespread-learning-loss [Доступ 27 грудня 2023 р.].

World Vision Ukraine (2022). Насувається криза психічного здоров'я для 1,5 мільйона українських дітей. [онлайн] www.wvi.org. Доступно за посиланням: https://www.wvi.org/newsroom/ukraine/looming-mental-health-crisis-15-million-ukrainian-children.